Sanktuarium Markowice
Dziś jest środa, 19 lutego 2020 r.
imieniny obchodzą: Arnold, Konrad, Marceli
NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ (NIEDZIELA PALMOWA)
OGŁOSZENIA PARAFIALNE
14 kwietnia 2019
NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ (NIEDZIELA PALMOWA)

1. Bardzo serdecznie witam wszystkich pielgrzymów i gości.

2. Ostatnie gorzkie żale dzisiaj o godz. 16.15. Przypominamy, że za udział w Gorzkich żalach i po spełnieniu zwyczajnych warunków można uzyskać łaskę odpustu.

3. Dzisiaj o godz. 18.30 Msza św. w nadzwyczajnym rycie (tzw. rycie trydenckim).

4. Źródłem Bożego przebaczenia jest pozostawiony dla nas na ziemi sakrament pokuty. Pozwólmy Bogu obdarować się przebaczeniem i dobrze przygotować na nadchodzące święta. Spowiedź święta w Wielkim Tygodniu: od poniedziałku do środy w godz. 17.00 – 18.00 oraz w Wielki Piątek od godz. 21.00 do 22.00.

5. We wtorek przypada dzień urodzin papieża seniora Benedykta XVI. Pamiętajmy o nim także w naszych osobistych modlitwach.

6. W Wielki Czwartek rano Ksiądz Prymas odprawi w katedrze w Gnieźnie Mszę krzyżma o godz.10.00. Podczas tej Mszy św. kapłani odnowią swoje przyrzeczenia oraz zostaną poświęcone oleje, które następnie są wykorzystywane podczas udzielania sakramentów: chrztu, bierzmowania, sakramentu namaszczenia chorych oraz święceń prezbiteratu i biskupstwa.

7. Wieczorem Mszą św. Wieczerzy Pańskiej rozpoczniemy celebrację Triduum Paschalnego, które będzie trwało do niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego. Są to już dni świąteczne, gdyż wspominamy i celebrujemy najważniejsze wydarzenia naszego odkupienia. Dlatego też, mimo iż są to dla wielu z nas jeszcze dni robocze, postarajmy się nie opuszczać tych nabożeństw. Natomiast liturgię Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna już świętowanie uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego, rozpoczniemy o godz.21.00 (po zmroku). Program umieszczony jest w naszych gazetkach, można go również znaleźć na stronie internetowej naszej parafii; wychodząc z kościoła możemy również zabrać karteczki, na których wydrukowany jest porządek nabożeństw Wielkiego Tygodnia.

8. Wielki Czwartek to dzień ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Nie zapominajmy w tym dniu o dziękczynieniu za tak wielkie dary. I choć dla uczczenia Najświętszego Sakramentu zostało ustanowione osobne święto – uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, zwane potocznie Bożym Ciałem, a obchodzone już po zakończeniu okresu wielkanocnego, spróbujmy jednak również w Wielki Czwartek poświęcić trochę czasu na adorację i dziękczynienie. Msza św. Wieczerzy Pańskiej (z obrzędem obmycia nóg) będzie sprawowana o godz.18.00. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do ołtarza adoracji, zwanego dawniej ciemnicą. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny. Adoracja Najświętszego Sakramentu przechowywanego w tzw. „Ciemnicy” – do godz. 21.00, a w piątek od godz. 8.00.

9. Wielki Piątek to dzień, w którym wspominamy mękę Pana Jezusa, dlatego też na znak jedności z Nim zobowiązani jesteśmy do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych i ścisłego postu, podobnie jak to było w Środę Popielcową, gdy rozpoczynaliśmy czas przygotowania do uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Przypominamy, że wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku, natomiast post ilościowy obowiązuje od 18. do 60. roku życia.  Możemy w tym dniu spożyć jeden posiłek do syta, a pozostałe dwa tylko, aby się trochę pożywić. Niech post w tym dniu nie będzie dla nas jedynie obowiązkiem, lecz niech stanie się wyrazem naszej miłości do Tego, który za nas oddał swoje życie. Zachęcamy również, by także w sobotę zachować wstrzemięźliwość w spożywaniu posiłku, co pozwoli nam z tym większą radością w sercu zasiąść do wielkanocnego stołu w niedzielny poranek.

10. W Wielki Piątek dzień rozpoczniemy Liturgiczną Modlitwą Dnia – Jutrznią o godz. 8.30. Po niej – o godz. 9.00 – nabożeństwo Drogi Krzyżowej. O godz. 15.00 (w godzinie śmierci Pana Jezusa) spotkamy się w naszej świątyni na Koronce do Bożego Miłosierdzia. Liturgia Wielkiego Piątku rozpocznie się o godz.18.00. Po jej zakończeniu – Gorzkie Żale i adoracja Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim do godz. 22.00. W Wielki Piątek będzie też dodatkowa okazja do spowiedzi świętej w godz. od 21.00 do 22.00.

11. Wielka Sobota jest dniem, w którym podobnie jak w Wielki Piątek nie sprawuje się Mszy św. Liturgia Wigilii paschalnej bowiem, sprawowana późno wieczorem, jest już rozpoczęciem celebracji uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Liturgiczna Modlitwa Dnia – Jutrznia sprawowana będzie o godz. 8.30. Błogosławienie pokarmów rozpoczniemy o godz. 9.00, trwać będzie do godz. 15.00 i będzie się ono odbywało co godzinę. W tym czasie będzie również trwała adoracja Najświętszego Sakramentu przy grobie Pana Jezusa. Postarajmy się zatem tak zaplanować nasze przyjście do kościoła, abyśmy mogli zatrzymać się choć 15 min. na adoracji. W tym dniu przygotowaliśmy również niespodziankę dla naszych dzieci (ze szkoły podstawowej i młodszych) – będziemy wspólnie szukać w naszym parku zająca. Na wspólne poszukiwania gromadzimy się o godzinie 10.30 przy ołtarzu polowym.

12. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia oznajmi nam zmartwychwstanie Chrystusa. Uroczyste odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych niech będzie tą chwilą, w której każdy z nas świadomie i dobrowolnie wybiera Jezusa Chrystusa jako swego Pana i Odkupiciela. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, wszystkich Parafian zachęcam do licznego udziału. Wigilia Paschalna w naszym kościele rozpocznie się o godzinie 21.00. Na liturgię proszę przynieść ze sobą świece.

13. W niedzielę – Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego – rezurekcja o godz. 7.00 (zamiast Mszy św. o godz. 8.00), a następne Msze św. wg niedzielnego porządku.

14. Msza św. rezurekcyjna rozpocznie się procesją rezurekcyjną, podczas której niesione będą nasze sztandary i feretrony. Proszę o zaangażowanie poszczególnych wiosek w wytypowanie przedstawicieli do ich niesienia wg następującego porządku: sztandar (Markowice), I feretron (Krusza Zamkowa, Krusza Duchowna i Tupadły), II feretron (Niemojewko), III feretron (Wymysłowice, Bożejewice), IV feretron (Busewo, Żegotki, Żerniki).

15. „Bóg zapłać!” za złożone już ofiary na kwiaty i świece do Grobu Pańskiego. Osoby, które chciałyby się jeszcze włączyć w przygotowanie świątecznego wystroju naszej świątyni, mogą nadal złożyć na ten cel specjalną ofiarę w zakrystii lub w sklepiku u pani Ireny. Z góry wszystkim serdecznie dziękujemy.

16. Zbiórka wszystkich ministrantów dotycząca przygotowania Triduum Paschalnego w Wielką Środę po wieczornej Mszy św. (ok. godz. 18.45) w zakrystii (obecność obowiązkowa), a następnie w Wielki Piątek po Drodze Krzyżowej i w Wielką Sobotę o godz. 10.00.

17. Spotkania duszpasterskie:

  • Próba chóru „Chorus Mariae Reginae” – w środę o godz. 19.00,
  • Miting Anonimowych Alkoholików – w sobotę i niedzielę o godz. 19.30.

18. W kiosku można nabyć nowo wydaną książkę o o. Kazimierzu Łabińskim OMI w cenie 20 zł, a także nabyć płyty DVD z koncertem kolęd „Drogi z Betlejem”. Cena płyty 20 zł. Nowością są świeczki – w kształcie figury MB Markowickiej, pisanki czy baranka paschalnego – w cenie 10 zł.

19. Dnia 14 kwietnia o godzinie 19.30 odbędzie się w Kruszwicy VII Misterium Męki Pańskiej. Tegoroczne Misterium przeszło ogromną metamorfozę. Sceny pasji Chrystusa odgrywać będzie blisko 50 aktorów. W tym roku pragniemy się skupić przede wszystkim na ludzkich uczuciach i emocjach jakie towarzyszyły tym wydarzeniom. Staramy się aby Misterium było wizualnie przygotowane jak najlepiej, wprowadzone nowości na pewno pomogą w głębszym przeżyciu tego ważnego dla nas wydarzenia. Szczegółowe informacje na plakacie.

20. Tegoroczna Rąbińska Droga Krzyżowa odbędzie się w Wielką Środę (17 kwietnia). Wyruszy o godz. 19.3o z kościoła pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu i przejdzie do kościoła pw. Św. Królowej Jadwigi. Przynosimy świece, pochodnie lub znicze! Drogę Krzyżową rozpoczniemy po Mszy św. w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego o godz. 19.oo. Wychodząc z kościoła (ok. 19.30) podążymy do 14 stacji Drogi Krzyżowej rozpoczniemy na placu kościelnym przy Al. 800-lecia 23, dalej pójdziemy Al. 800-lecia i ul. Wojska Polskiego, skręcimy w ul. E. Plater i pójdziemy ul. Kiełbasiewicza do ul. Szarych Szeregów gdzie skręcimy do ul. Wojska Polskiego, którą przejdziemy idąc do ul. Ks. Jerzego Popiełuszki i do kościoła Św. Królowej Jadwigi gdzie w środku zakończymy Drogę Krzyżową.

21. Parafia Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu organizuje w dniach od 09 do 20 września  pielgrzymkę do Grecji  – Śladami Św. Pawła. Szczegóły u ks. Pawła Kowalskiego proboszcza parafii Chrystusa Miłosiernego i na stronie parafii www.chrystusmilosierny.pl  Zapisy do 15.04.

22. Nie wszyscy mogli wziąć udział w XXXIV Światowych Dniach Młodzieży w Panamie, ale zbliża się Niedziela Palmowa (14 kwietnia), w którą zgodnie z wolą św. Jana Pawła II gromadzimy się jako młody Kościół w jedności z papieżem i naszym biskupem.

W związku z tym MŁODZIEŻ Z DEKANATÓW INOWROCŁAWSKICH zapraszamy do wzięcia udziału w bezpłatnym wyjeździe na Misterium Męki Pańskiej do Kruszwicy. Wyjazd poprzedzi Msza św. w intencji młodzieży w kościele Świętego Ducha o godz. 17.00. Po Eucharystii (ok. godz. 18.30) wyjazd do Kruszwicy. Powrót ok. 21.00. Zapisy wyłącznie przez formularz elektroniczny do 10 kwietnia lub do zamknięcia listy.

Link do formularza: https://link.do/OEsVG

23. Młodzież zapraszamy do udziału w Pieszej Pielgrzymce Młodych do Grobu św. Wojciecha, która potrwa od 25 do 28 kwietnia. Hasłem tegorocznej pielgrzymki są słowa: „Oto ja – misjonarz”. Po dojściu do Gniezna młodzież weźmie udział m.in. w Eucharystii, pikniku i koncercie zespołu GOSPEL JOY. Zapisy do 23 kwietnia (do południa) wyłącznie przez formularz elektroniczny. Koszt uczestnictwa: 55 zł.

Link do formularza i szczegółów pielgrzymki: https://link.do/KvSfH

24. W najnowszym numerze „Przewodnika Katolickiego” przeczytamy m.in. o cierpieniu osób niepełnosprawnych i odwadze tych, którzy im towarzyszą, o nowych pomysłach na edukację, o potencjale filmów tzw. kina religijnego oraz ostatnie już rozważania wielkopostne „Giganci współczesnej duchowości”.

25. W minionym tygodniu odeszła do Domu Ojca śp. Kazimiera Skonieczna z Wymysłowic. Jej pogrzeb odbył się w piątek. Ją i wszystkich naszych bliskich zmarłych polecajmy Bożemu Miłosierdziu.

Niedziela Świętej Rodziny, Jezusa, Maryi i Józefa
IV NIEDZIELA ADWENTU
II NIEDZIELA ADWENTU
II NIEDZIELA ADWENTU
I NIEDZIELA ADWENTU
XXXIV NIEDZIELA ZWYKŁA
XXXIII NIEDZIELA ZWYKŁA
XXXII NIEDZIELA ZWYKŁA
XXXI NIEDZIELA ZWYKŁA
XXX NIEDZIELA ZWYKŁA
Copyright © 2014 Sanktuarium w Markowicach
W ramach strony markowice.eu stosujemy pliki cookies. Możesz samodzielnie zarządzać cookies i dokonać zmiany ustawień w swojej przeglądarce.
Więcej informacji znajdziesz na stronie cookies.